Elektrolyty jsou minerály ve vaší krvi (a dalších tělesných tekutinách), které přenášejí elektrický náboj. Elektrolyty jsou nezbytné pro řadu tělesných funkcí. Všichni lidé je potřebují k přežití. Mnoho automatických procesů v těle se spoléhá na malý elektrický proud, který funguje, a elektrolyty tento náboj poskytují.
Elektrolyty umožňují tělu vykonávat základní funkce, jako jsou svalové kontrakce, regulace srdečního rytmu, regulace tělesné teploty, regulace funkce močového měchýře, produkce energie a neurologické funkce. Mezi běžné elektrolyty patří sodík, draslík, vápník, hydrogenuhličitan, hořčík, chlorid, fosfor.
V těle musíme mít dostatek elektrolytů, abychom mohli správně fungovat. Pokud je jeden nebo více z těchto elektrolytů nedostatečný, mohou se u vás objevit následující nežádoucí symptomy:
- Palpitace srdce nebo silné bušení
- Cítíte se neklidní, máte závratě nebo jste slabí, jako byste chtěli omdlít
- Bolesti hlavy, mozková mlha nebo migrény
- Úbytek hmotnosti (obvykle kvůli úbytku hmotnosti vody)
- Křeče dolních končetin nebo jiných svalů v noci
- Problémy se zácpou a nadýmáním
Co způsobuje nerovnováhu elektolytů v těle?
Hladina elektrolytu v krvi může být příliš vysoká nebo příliš nízká, což vede k nerovnováze. Hladiny elektrolytů se mohou měnit v závislosti na hladinách vody v těle i na dalších faktorech.
Během cvičení se v potu ztrácejí důležité elektrolyty, včetně sodíku a draslíku. Koncentraci lze ovlivnit také rychlou ztrátou tekutin, například po záchvatu průjmu nebo zvracení.
Tyto elektrolyty je nutné nahradit, aby se udržela zdravá hladina. Ledviny a určité hormony regulují koncentraci každého elektrolytu. Pokud jsou hladiny elektorlytů příliš vysoké, ledviny je odfiltrují z těla a hormony tyto hladiny vyrovnají. Nerovnováha elektolytů představuje zdravotní problém, když se koncentrace určitého elektrolytu zvýší více, než naše tělo může zaregulovat.
Nízké hladiny elektrolytů mohou také ovlivnit celkové zdraví. Nejběžnější nerovnováha sodíku a draslíku.
Když přejdete na keto dietu a drasticky snížíte příjem sacharidů, přirozeně snížíte příjem sodíku. Spolu s tím mohou klesat hladiny dalších elektrolytů.
Jak se to stalo? Každý gram glykogenu (uložené glukózy) ve vašem těle je uložen ve 3 gramech vody. Když jíte stravu s nízkým obsahem sacharidů (bílkoviny a tuky) a vyčerpáte tím své zásoby glykogenu, vyplaví se také veškerá voda, která byla uložena.
Když k tomu dojde, může dojít k nerovnováze elektrolytů. A pokud se nesnažíte tyto kritické zásoby doplnit, pravděpodobně pocítíte příznaky, jako je bušení srdce, pocity závratí, chvění nebo slabosti, křeče v nohou, zácpa a nadýmání.
Vztah mezi elektrolyty a keto chřipkou
Výše uvedené nežádoucí účinky jsou příznaky keto chřipky, které se mohou objevit během počátečního období, kdy se vaše tělo adaptuje na nedostatek sacharidů a přechází na tuky, jako primární zdroj energie (tzv. stav ketózy).
Keto chřipka ve skutečnosti vede k nerovnováze elektrolytů. Pokud těmto příznakům nerozumíte, můžete dojít k závěru, že keto dieta není pro vás to pravé – ale ve skutečnosti je to jen adaptační období.
Nerovnováha elektrolytů se může projevit u těch, kteří jsou v ketonové dietě noví – ale naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak tuto nerovnováhu vyřešit.
Dehydratace během ketonové diety
Voda tvoří více než 50% našeho těla a je pravděpodobně nejdůležitější věcí k životu. Každý by si měl pamatovat na denní potřebu vody a zůstat rehydratovaný během dne, pokud je na ketogenní dietě.
4 elektrolyty, které vám pomohou nastavit rovnováhu
Elektrolyty lze doplnit výživou, ale existují čtyři hlavní vitamíny a minerály, které pomáhají vyrovnat rovnováhu elektrolytů na normální hladinu.
Pokud máte příliš stresují život nebo často cvičíte, budete potřebovat více těchto minerálů. Stres může ovlivnit hormonální rovnováhu, což vede k další nerovnováze tekutin a elektrolytů, zatímco namáhavé cvičení může hladinu sodíku ve větší míře snížit.
1 Sodík
Sodík (Sodium) je důležitý minerál a elektrolyt, který pomáhá zadržovat vodu v těle a udržuje správnou rovnováhu ostatních elektrolytů. Sodík je také nezbytný pro funkci svalů a nervů. Jedinci na keto dietě mohou doplnit sodík přidáním himálajské mořské soli do vody a jídla nebo pravidelným pitím vývaru z kostí. Můžete si také vyrobit vlastní elektrolytický nápoj pouze z kokosové vody bez obsahu cukru a se špetkou mořské soli.
2 Draslík
Draslík (Potassium) je nezbytný pro udržení zdravé hladiny krevního tlaku, regulace srdeční frekvence a zajištění správné rovnováhy tekutin v těle. Podobně jako sodík potřebujeme draslík pro normální funkci nervů a svalů.
Příliš mnoho draslíků je však toxický, takže s doplňováním buďte opatrní. Naštěstí existují skvělé zdroje potravin, které obsahují dostatečné množství draslíku. Patří mezi ně losos, ořechy, avokádo, listová zelenina a houby.
3 Vápník
Vápník (Calcium)je další nezbytný elektrolyt, který hraje v těle mnoho různých rolí, včetně srážení krve, budování silných kostí, regulace nervových funkcí a zajištění správné kontrakci svalů[1].
Vápník můžete získat z mléčných potravin, listové zeleniny, brokolice, ryb a dokonce i z jiných než mléčných neslazených mlék, jako je mandlové a kokosové mléko. Pokud berete vápník ve tvaru doplňku stravy, ujistěte se, že obsahuje vitamin D, aby byla zajištěna dostatečná absorpce.
4 Hořčík
Hořčík (Magnesium) pomáhá tělu udržovat zdravý imunitní systém, normální srdeční rytmus, správnou funkci nervů a svalů a mnoho dalších biochemických reakcí. Stejně jako vápník ho potřebujeme pro budování zdravých a silných kostí.
Listová zelenina, tmavá čokoláda, dýňová semínka, mangold a ořechy obsahují hořčík. Můžete také konzumovat doplněk stravy s hořčíkem, jako je citrát hořečnatý (Magnesium citrat), pro většinu lidí postačuje přibližně 350-500 mg hořčíku denně. Pozor: hořčík při vyšších dávkách může mít projímavé účinky. Za tímto účelem se užívá i v klinické praxi.
Obhovte rovnováhu tím, že se rehydratujete
Protože nadměrné vylučování vody může během keto diety způsobit nerovnováhu elektrolytů a dehydrataci, je při zahájení ketonové diety bezpodmínečně nutné zvýšit příjem vody a elektrolytů.
Množství vody, které musíme denně vypít závisí na úrovni aktivity, klimatu, ve kterém žijeme a příjmu potravin. Určitě jste slyšeli, že byste měli vypili osm sklenic vody denně. To nemusí platit vždy.
Například muž o hmotnosti 100 kilogramů, který denně cvičí a žije v teplých krajích by měl vypít více vody než žena o hmotnosti 60 kilogramů, která cvičí třikrát týdně a žije v Severní Evropě.
To znamená, že byste neměli pít takové množství vody, až byste vypláchli vaše elektrolyty, což by bylo kontraprodukktivní. Místo toho poslouchejte potřeby svého těla. Jezte zdravá jídla, jako je zelená a listová zelenina, která má přirozeně vysoký obsah vody, a pijte vodu během den.
Nebuďte obětí nerovnováhy elektrolytů
Při přechodu na ketonovou dietu může dojít k nerovnováze elektrolytů. Elektrolyty jsou minerály, jako je hořčík, sodík, vápník a draslík, které vykonávají širokou škálu důležitých tělesných funkcí.
Chcete-li obnovit hladinu elektrolytu, můžete konzumovat doplňky stravy s elektrolyty. Keto proteinové výrobky BeProtein obsahují vysoký podíl elektrolytů jako je draslíku, hořčíku, vápníku a sodíku, včetně stopových prvků a jsou skvělým zdrojem elektrolytů během keto diety. Přírodní zdroje jsou ořechy, semena a listová zelenina, které mají přirozeně vysoký obsah elektrolytů a mohou vám pomoci vrátit hladinu do normálu. Zároveň se pokuste zvýšit příjem vody a velkoryse používejte mořskou sůl při jídle.
Se správným výběrem potravin a správnými doplňky stravy můžete mít vyrovnanou hladinu elektrolytu.
[1] NCBI – Electrolytes